Łączna liczba wyświetleń

sobota, 23 grudnia 2017

Nowe logo

   Udało mi się zrobić coś na kształt logo dla zapowiedzianej wcześniej strony kółka informatycznego. Wykonałam je w formie animowanego obrazka techniką pixel art. Wymiary obrazka to 50 x 50 pikseli. Do wykonania urzyłam internetowego, darmowego programu ze strony Pixilart.
   Program bardzo fajny, posiada wiele funkcji i możliwe jest dodawanie warstw, co rzadko występuje w programach tego typu. Strona oferuje także przystępny system animacji naszych rysunków, z czego skorzystałam przy tworzeniu logo. Klatki można kopiować, zmieniać ich przezroczystość,a także wycinać i przemieszczać tylko część obrazka, co bardzo pomaga przy prostych animacjach.
    Całkowity czas pracy szacowałabym na 3h 45min. Zajęło mi to sporo, jak na tak mały rysunek, ale to głównie dlatego, że na początek po prostu usiadłam do komputera i nie wiedziałam co zrobić. Z pracą zatrzymywałam się co 5 minut z powodu braku pomysłów.

Jeśli występują jakieś błyski w kolorach to tylko dlatego, że przy zgrywaniu pliku coś mogło się trochę pozmieniać. Tu jest link do oryginalnego obrazka, gdy jakość na blogu była gorsza

https://www.pixilart.com/art/first-animation-047c7c83e44a353

Oczywiście ten gif prawdopodobnie pojawi się też jako tymczasowe logo dla tego bloga.

czwartek, 21 grudnia 2017

Nowa strona internetowa

Ponieważ niedawno zaczęłam pracować z dyskiem google i między innymi google sites postanowiłam zaprojektować stronę dla naszego szkolnego kółka informatycznego. Będzie to taki szybki test możliwości narzędzia udostępnionego przez google. Z projektem postaram wyrobić się maksymalnie do sylwestra.

wtorek, 19 grudnia 2017

Świąteczny prezent

Tak jak obiecałam tu są 3 krótkie gierki zaprogramowane w scratchu. Fajnie było tak spróbować zrobić kilka programów w kilka dni. Trzeba było się zmotywować i usiąść do tego komputera, ale skończyłam i właściwie wyrobiłam się z terminem :) A i jeżeli w jakiejkolwiek grze będą błędy będę wdzięczna za zgłoszenie ich, żebym mogła ewentualnie poprawić skrypty. Z góry dziękuję.

Pierwsza gra to zbieranie prezentów. Miska podąża na kursorem. Od 50 zebranych prezentów wzrasta poziom trudności. Miłej zabawy :)
Jeśli gra nie wyświetla się na blogu lub wystąpiły inne problemy kliknąć Tutaj



Kolejna gra to taki flappybird (chyba każdy zna). Do skakania używamy spacji. Jak zawsze tylko jedna skucha. Przyjemnej gry.
 Dodatkowy link Tutaj


I przykro mi to mówić, ale blogger nie zaakceptował 3 gry, dlatego daję tylko link do wersji na moim profilu na stronie scratch'a

https://scratch.mit.edu/projects/194090671/
 

Ogólnie mam nadzieję, że gry się podobają i kto wie może przygotuję coś jeszcze na nowy rok...

wtorek, 12 grudnia 2017

Krótka informacja na Święta

Otóż na trochę przed Świętami Bożego Narodzenia planuję opublikować na blogu taką małą paczkę gier zaprogramowanych w scratchu. Będą to 3-4 krótkie gierki w świątecznym klimacie. Postaram się zamieścić gry na blogu do maksymalnie 20 grudnia. Wesołych Świąt!

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Pierwsze animacje w GIMP-ie

Na lekcji informatyki ( a raczej na dwóch) udało mi się zrobić krótką animacje w programie GIMP. Zwykły gif przedstawiający skaczącą piłeczkę



Cała animacja ma dokładnie 61 klatek (w gimpie za klatki przyjmujemy warstwy). Żeby ułatwić sobie pracę po prostu kopiowałam warstwę tła i piłeczkę. Następnie używając kilku narzędzi deformacji obrazu z przybornika rozciągałam i spłaszczałam piłeczkę. Gdy uznałam, żer ma odpowiedni kształt łączyłam obie warstwy.

niedziela, 10 grudnia 2017

Pierwsze drukowanie 3D

Otóż do szkoły zakupiono drukarkę 3D i miałam okazję spróbować stworzenia czegoś. W programie do tworzenia modeli trójwymiarowych uformowałam symboliczną choinkę o grubości 3 mm. I po mimo,że choinka była taka cienka czas drukowania został wyliczony na 19 minut i 56 sekund. Taki breloczek był dość prostym projektem i będę próbować tworzyć jakieś trudniejsze modele

sobota, 14 października 2017

Nowe wyzwanie- Python

Oto zastępca Logomocji. Właściwie tworzę to samo z tą różnicą, że Python jest środowiskiem całkowicie tekstowym. Nie posiada okienek na poszczególne procedury, a skrypt jest w języku angielskim. Bez wahania można stwierdzić, że jest trudniejszy niż Logo. Oto kilka przykładów funkcji z Pythona:

for i in range(4):
#jeśli tworzymy pętle (w tym przypadku jest to for) to ważne jest, aby wszystko, co znajduję się w #pętli musi zostać napisane po wcięciu (Tab)
    fd(30); rt(90)

Po wywołaniu tej funkcji zostanie narysowany kwadrat o boku 30. Przy jakichkolwiek rysunkach należy pamiętać, że w Pythonie "żółw"nie zaczyna patrząc do góry, ale w prawo. Jeśli ktoś dużo pracował w Logomocji, to trudno będzie się przestawić na nowy tryb myślenia.

Wszystko co napiszemy w linijce po znaku # zostaje uznane za nasz komentarz, i jest omijane przez program.

Oczywiście w Pythonie można tworzyć o wiele trudniejsze rysunki,a jest to tylko jeden moduł całego programu. Często przy korzystaniu z grafiki żółwia trzeba skorzystać także z innych modułów np.: math, random itd.

poniedziałek, 11 września 2017

Wspomnienia wakacyjnych krojobrazów

Po dwu miesięcznej przerwie znów rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania. Ja także spróbowałam czegoś może nie całkiem nowego, ale w trochę innej formie. Postanowiłam namalować taki pejzaż wakacyjny. Mi z wakacjami najbardziej kojarzą się zachody słońca. Można siedzieć na pomoście, czy gdziekolwiek indziej i patrzeć na zachodzące słońce.

Tak właściwie namalowałam ten obrazek bardzo spontanicznie bez jakichś wcześniejszych pomysłów. Główną motywacją był tablet graficzny firmy intuos, który ostatnio dostałam w prezencie.
Do pracy użyłam programu GIMP i oczywiście tableta.



Góra w tle wyszła mi nie szczególnie, ale nie oszukujmy się pierwszy raz w życiu używam tableta graficznego, więc co się dziwić.

Taki rysunek ode mnie na początek roku (spóźniłam się tydzień :] ). Na pewno będzie takich prac więcej, ponieważ będę chciała potrenować używanie takiego sprzętu, a takie luźne rysunki są na to najlepszym sposobem.

wtorek, 30 maja 2017

Pustynny rajd

Na lekcji z informatyki próbowałam swoich sił w tworzeniu kolejnego programu z podręcznika ,,Scratch. Komiksowa przygoda z programowaniem". Ćwiczenie 6 dotyczyło stworzenie gry z przewijanym tłem. Chodziło o to, aby sprawić wrażenie poruszania się. Tutaj był to akurat jadący samochód.
Wszystkie programy z tej książki przykładają dużą wagę do animacji poszczególnych elementów gry. Są to tylko małe szczególiki, ale zmieniają dużo w efekcie końcowym.



Ogólnie gra polega na tym, aby wytrzymać 60 sekund. Wieża i krzaczek pojawiają się regularnie. Krzak co 8 sekund, a wieża co 18. Natomiast ten dziwny stworek, który pojawia się na górze ekranu uniemożliwia nam bezpieczne przeskakiwanie przeszkód i pojawia się losowo - od 15 sekund do 20. Jeśli przetrwamy całą minutę, po prawej stronie ekranu gry pojawia się miejsce docelowe i kończy się większość przeszkód.

Pomarańczowa droga na dole, to tak naprawdę dwa różne duszki. Jeden przesuwa się w prawo, a drugi porusza się kawałek za nim, dzięki czemu dalej mamy po czym jechać :).

Pasażerowie naszej ciężarówki też są oddzielnymi postaciami. Mają troszeczkę inna animacje (inny czas oczekiwania) co stwarza efekt dynamiki i różnorodności. Jeśli nie unikniemy dowolnej przeszkody tracimy jednego pasażera, który boi się kraksy.

Inne informacje na temat skryptów w tym programie można znaleźć a samej grze, czyli Tutaj

czwartek, 13 kwietnia 2017

Grafika komputerowa

Siedząc w domu przy komputerze tknęła mnie myśl, aby spróbować grafiki w programach komputerowych. Znalazłam w internecie postać z pewnej gry wideo, która bardzo spodobała mi się geometrycznie i przestrzennie. Praca na dole została wykonana przeze mnie w dwóch programach:
1. Paint do konturów (te błękitne linie, które na początku były białe)
2.GIMP do wypełnienia i wycieniowanie poszczególnych pól.

W gimpie do wypełnienia ścianek kostek, z których jest złożona postać użyłam zwykłego wiaderka. Do wycieniowania gradientu z kolorem szaro-niebieskim. Najgorzej było z poświatą na czarnym tle. Narysowałam błękitne kółko i opcji filtry w zakładce Rozmycie wybrałam opcję Rozmycie Gaussa. Dzięki temu mogłam rozprowadzić niebieski cień równomiernie na prawie cały obrazek.
Tu efekt końcowy:





A tutaj zrzut ekranu w programie. Warto zwrócić uwagę na warstwy, które bardzo pomagają przy takich obrazkach: