Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 10 stycznia 2019

Płytka Microbit

Dziś na zajęciach z informatyki pracowałam z płytką microbit, która służy głownie do zabawy, ale można użyć jej także do obsługi bardziej skomplikowanych programów (tydzień temu korzystałam z niej wykonując zadania z ciągiem fibonacciego). W dzisiejszy  przypadku był to prosty projekt: papier, kamień nożyce.

Projekt tutaj

Tak wygląda interfejs na stronie makecode.microbit.org. Program jest bardzo podobny do Scratcha, więc nikt nie powinien mieć tu problemu. Obrazek po lewej to symulacja płytki mikrobit (jeśli ktoś nie posiada prawdziwej, to korzysta z tej symulowanej).

wtorek, 8 stycznia 2019

Ciąg fibonacciego

Ponieważ ostatnio pracowałam trochę z ciągiem fibonacciego, chciałam o nim coś napisać. Ciąg fibonacciego jest to ciąg liczb tworzony według ustalonej zasady. Zaczyna się od dwóch jedynek, a każda kolejna liczba ciągu jest sumą dwóch ostatnich. Początek wygląda mniej więcej tak:

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144...

Kolejne liczby ciągu można tworzyć w nieskończoność.

Ciąg fibonacciego można przedstawić w prostej formie graficznej:

Dwa najmniejsze kwadraty mają bok długości 1. Kolejny, większy ma bok długości 2, następny 3, 5 itd. Każdy kwadrat ma bok równy liczbie z ciągu fibbonaciego. Spirala poprowadzona po bokach kwadratów jest powszechnie wykorzystywanym wzorcem geometrycznym.

Wiele zagadnień matematycznych i geometrycznych wykorzystuje własności ciągu fibonacciego, jednak manifestuje on również w przyrodzie.

Parząc na muszlę ślimaka widzimy spiralę bardzo podobną do tej przedstawionej wyżej:

Podobny wzór możemy zaobserwować na roślinach. Liście rozrastają się od środka na zewnątrz w wielu spiralach:

Ale takie zjawisko występuje również na o wiele większą skalę. Nasza galaktyka spiralna również ma kształt spirali fibonacciego (jaśniejsze skupiska gwiazd układają się w wiele spirali, tak jak w roślinie na zdjęciu wyżej):


Jednym słowem ciąg fibbonaciego, to matematyczna zależność, która powszechnie występuje w otaczającym nas świecie. Zależności między kolejnymi liczbami ciagu mają zastosowanie w matematyce, informatyce i wielu innych dziedzinach.